« Tagasi

Vaheta aegumas ID-kaart õigeaegselt

 

Sellel aastal aegub Raplamaal üle 10 000 isikut tõendava dokumendi

Politsei soovitab kõigil oma dokumentide kehtivusaega kontrollida ja esitada taotlus uue dokumendi saamiseks õigeaegselt.

Rapla teeninduse peaspetsialisti Janika Sopi sõnul on klientide hulk juba märgatavalt suurenenud, kuid üldiselt jääb ooteaeg alla poole tunni.

"Kindlasti soovitame võimalusel tulla kuu teisel poolel, kui palga- ja pensionipäevad on möödunud ning klientide hulk väiksem," annab Sopp soovituse, kuidas ooteaega hõlpsalt lühendada. Lisaks sellele on liigse ootamise vältimiseks broneerida teenindusse aeg politsei kodulehel või telefonil 612 3000.

Kuna ees ootab suvine reisiperiood, on varasematest kogemustest teada, et sellesse perioodi jääb ka suurem tõus dokumentide vahetuses.

"Selleks, et suvine reisiplaan luhta ei läheks, peaks kindlasti aegsasti oma dokumendi vahetamist planeerima hakkama," soovitas Sopp kõigil enda ja pereliikmete dokumentide aegumise tähtaeg üle kontrollida.

Kuigi ID-kaardi ja passi valmimise aeg on 30 päeva, õnnestub see enamasti kätte saada varem.

"Enamasti saavad inimesed need kätte varem, kuid tuleks ikkagi arvestada sellega, mis on maksimaalne valmimise aeg. Kindlasti ei soovita me jätta dokumentide vahetamist viimasele hetkele, sest need ei pruugi soovitud kiirusega valmida,"

Rapla teenindus asub Tallinna maantee 14 ja on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 9-17.

Eesti kodaniku isikutunnistus ehk ID-kaart on kohustuslik isikut tõendav dokument alates 15-eluaastast. ID-kaarti saab lisaks tavapärasele isiku tõendamisele kasutada isiku tuvastamiseks veebis ning digitaalallkirja andmiseks. Euroopa liidus ja -majanduspiirkonnas saab ID-kaarti kasutada ka reisidokumendina. Eesti kodaniku pass on reisidokument, mis on vajalik neist piiridest väljaspool reisimiseks. Enne reisile minekut tutvu infoga välisministeeriumi kodulehel  ( www.vm.ee), kust leiad teavet kõikidesse riikidesse reisimise tingimuste kohta.

Teeninduses saab teha tasuta dokumendifoto, kuid selle võib eelnevalt teha ka fotograafi juures. Sel juhul peab foto olema tehtud taotluse esitamisele eelneva kuue kuu jooksul. Need kelle jaoks pole ID-kaardi või passi väljastamine esmakordne, saavad ID-kaarti uuendada ka kirja või e-posti kaudu. Kuna pass on biomeetriline dokument, tuleb esmakordsel väljastamisel tulla teenindussaali, et salvestada andmebaasi oma sõrmejäljed, mis on kohustuslikud alates 12. eluaastast.

Täpsem info taotlemise tingimuste kohta on Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel: www.politsei.ee.

-----------------------------------------------------------------------
Palun edaspidi kasutada kõikide kirjalike päringute edastamiseks aadressi laane.komm@list.politsei.ee. See kehtib nii tööajal (tööpäeviti kell 8-16.30) saadetud päringute kui ka töövälisel ajal saadetud küsimuste kohta.

Töövälisel ajal ja nädalavahetustel on Lääne prefektuuri valvepressiesindaja kontakttelefon 5555 8798.

 

Heiko Leesment
pressiesindaja
kommunikatsioonibüroo
Politsei- ja Piirivalveamet
+372 5550 4359
+372  444 6451
heiko.leesment@politsei.ee